Henüz Puan Verilmedi

Alibaba Adlı Çinli Online Alışveriş Sitesi, Drone ile Kargo Teslim Etmeyi Deniyor

Alibaba isimli Çin’de faaliyet gösteren online alışveriş sitesi, müşterilerine siparişlerini drone (İnsansız Hava Aracı) ile teslim etmeyi deniyor. Drone ile kargo teslimi konusunda Google, UPS ve Amazon‘un da çeşitli denemeler yaptığı biliniyor. Şirketin Çin’in 3 farklı kentinde yer alan dağıtım merkezinde yapılacak denemelerde merkeze 1 saatlik yakınlıkta bulunan teslim noktalarına drone ile kargo tesliminin test edileceği vurgulanıyor.

alibaba drone insansız hava aracı ile teslimat bilgiversin.com

Alibaba.com İnsansız Hava Aracı ile Teslimat Yapmayı Deniyor

Alibaba‘dan yapılan açıklamalara göre, deneme amaçlı drone ile kargo tesliminde paketlerin en fazla 340 g olacağı bildiriliyor. Bu nedenle testlerde kullanılan paketlerin içerisinde zencefil çayı içeren hafif ürünlerin olduğu vurgulanıyor. Daha önce de drone kullanılarak kargo teslimi yapılması noktasında bazı testler yapılmıştı. Ancak Alibaba diğerlerinden farklı olarak gerçek müşterilere gerçek ürünlerin teslim ediyor. Toplamda 450 adrese teslim yapılacağı ve bu denemelerin 3 gün süreceği söyleniyor.

Google‘da insansız hava araçları kullanarak ürün teslimi ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Ancak ABD Sivil Havacılık Kurumu‘nun kısıtlamaları nedeniyle şimdilik bu denemeler Avustralya’da yapılıyor. Gelecekte bu teknolojinin yaygın bir şekilde kullanılması kaçınılmaz. Ancak ülkelerin özellikle terör v.b. güvenlik riskleri nedeniyle bu konuya nasıl yaklaşacağı ve ne gibi düzenlemeler yapacağı da merak konusu. Yakın bir süre önce bir futbol maçında sahaya giren drone nedeniyle maç ertelenmiş ve bu haber tüm dünyada merak konusu olmuştu. Futbol otoriteleri bu olayın gelecekte benzer olayların yaşanmasına ilham kaynağı olabileceğini belirtmişti.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.