Henüz Puan Verilmedi

Akıllı Yara Bandı’nı MIT Mühendisleri Geliştirdi

Akıllı yara bandı adı verilen ve hidrojel’den üretilen esnek bant insan vücudunda ve deri üzerinde kullanılabilecek. Bu sıra dışı haber ABD’nin ve dünyanın en başarılı teknik üniversitesi Massachusetts Institute of Technology‘den (MIT) geldi. Bilim insanları, bu yeni nesil yara bandının özel sensörlerle desteklendiğini ve gerektiğinde hastaya ilaç uygulaması yapabildiğini söylüyor. Bandın esnekliğini sağlayan madde ise hidrojel. Hem dayanıklı hem de oldukça esnek olan bu madde derinin üzerinde kullanılabildiği gibi deri altı ya da vücut içinde de güvenle kullanılabiliyor.

akıllı yara bandı, hidrojel, mit, Massachusetts Institute of Technology, smart band aid, bilgiversin.com

Akıllı yara bandı hidrojel’den üretildi.

Akıllı Yara Bandı Nasıl Kullanılacak?

Akıllı yara bandı ile ilgili en dikkat çekici açıklama Mekanik Mühendisliği bölümü hocalarından Xuanhe Zhao’dan geldi. Elektronik devreler ve sensörlerle desteklenen yara bandında esnekliği ve dayanıklılığı sağlamak için hidrojel adı verilen bir madde kullanıldı. Vücut sıcaklığını takip eden bu bant sayesinde hastaya ilaç uygulaması yapılabilecek. Şeffaf bir görünümü olan bant, dirsek, kol ve diz gibi vücudun esnek bölgelerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor. Yalıtkan bir madde olduğu belirtilen hydrogel, içerisinde barındırdığı elektronik devreleri, sensörleri ve yarı iletkenleri dış etkenlerden koruyacak. Vücut içinde yada deri üzerinde güven içerisinde kullanılacak bu bant sayesinde hastaları takip etmek ve gerektiğinde ilaç uygulaması yapmak çok kolay olacak. Konuyla ilgili video açıklamayı incelemek için yukarıdaki görüntülere göz atabilirsiniz. Bilimsel makaleyi incelemek için altta yer alan kaynak linkine göz atabilirsiniz. Merak ettiğiniz hususları ve fikirleriniz için yorum formunu kullanabilirsiniz.

Kaynak (Stretchable hydrogel electronics. Water-based “Band-Aid” senses temperature, lights up, and delivers medicine to the skin. MIT News)

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.