Akıllı Telefonla Park Yeri Bul !
Henüz Puan Verilmedi

Yakın Gelecekte Akıllı Telefonlarımızla Park Yeri Bulabileceğiz:

Özellikle büyük şehirlerde park yeri bulmak ciddi bir sorundur. Park yerlerinin nerelerde olduğunu bilmek de tam olarak yeterli değildir. Çünkü gün içerisinde yoğunluk yaşanan saatlerde park yerlerinde boşluk olup olmadığını önceden bilmek mümkün değildir. Peki bu sorunu aşmak için bir teknoloji geliştirilse ve insanlar araçlarıyla dakikalarca boş park noktası aramak zorunda kalmasa nasıl olur? Tabi ki hiçte fena olmaz. İşte tam da bu noktada yapılan çalışmalar şehirlerde park yeri bulma sorununun artık çözecek gibi gözüküyor.

Buffalo New York Devlet Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılarPocketParker” adlı bir uygulama ile kullanıcılar yaşadıkları şehirde bulunan boş park noktalarına ulaşmaları yönünde destek sağlayacak çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu çalışmaların geldiği son noktaya ilişkin detaylar Seattle’da yapılacak olan UbiComp 2014 konferansında sunulacak.

Bazı otoparklar kapasiteleri hakkında bilgi toplamak için çeşitli sensörler kullanmaktadır. Ancak PocketParker için böyle bir altyapı olmadan da çalışabileceği yönünde bilgiler var. Bu teknoloji kullanıldığında OpenStreetMap üzerinden otoparklar bulunarak, boyutlarına göre park alanı sayısının hesaplanacağı ve uygulama ile etkileşime geçerek otoparklardaki yoğunluğun bulunabileceği belirtiliyor

” Bana Park Yeri Bul ” dememizin önünde bir engel var mı?

Ne yazık ki bu teknoloji geliştirilirken bazı sorunlar halen çözülebilmiş değil. Örneğin aracı park eden bir kullanıcı yeni bir araca binerek park alanından uzaklaşabilir. Ya da birden çok PocketParker kullanıcısı aynı araç içinde bulunabilir. Bu ve benzeri sorunları aşabilmek için çalışmalar halen sürüyor. Ancak gelinen noktaya bakıldığında çok kısa süre içerisinde bu sorunların aşılacağı ve cep telefonlarımızın bize bir adım daha yaklaşacağı görülüyor.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)