Henüz Puan Verilmedi

Akıllı insülin ile Tip 1 Diyabet Hastaları Kan Şekerini Kontrol Altında Tutabilecek

Akıllı insülin (Smart Insulin) olarak adlandırılan deneysel insulin, Tip 1 şeker / diyabet hastalarının hayatını ciddi anlamda değiştirecek. Bilindiği gibi tip 1 şeker hastaları, doktorlar tarafından belirlenen günlük insülin ihtiyaçlarını, dışarıdan vücutlarına enjekte ederek karşılayabiliyor. Bu durum hastaların yaşam konforunu oldukça etkiliyor. Zaman zaman, yapılan insülin iğneleri kan şekerinde ciddi düşmelere de neden olabiliyor. İşte yaşanan bu sorunlar, şeker hastalarının hayatlarını kolaylaştıracak arayışları beraberinde getiriyor. Diyabet alanında çalışan uzmanlar tarafından geliştirilen yeni bir insülin (Akıllı insülinSmart Insulin) hastaya günde sadece 1 defa enjekte ediliyor ve gün boyunca sadece ihtiyaç olduğunda vücut tarafından kullanılıyor.

Akıllı insülin sayesinde tip 1 diyabet hastaları bütün bir gün boyunca kan şekeri seviyelerini ölçmek zorunda kalmayacak. Henüz deneysel aşamada olan akıllı insülin vücuda günde 1 defa enjekte ediliyor ve kandaki proteine tutunarak ihtiyaç olmadığı durumlarda kullanılmadan dolaşabiliyor. Ancak kan şekerinin yükselmesi durumunda, kandaki glikoz akıllı insülin‘i devreye sokarak kan şekerini düşürüyor. Deneysel aşamada olan bu mucize insülin  hayvanlar üzerinde başarılı sonuçlar verdi. Bu başarılı deneylerin ardından uzmanlar, insanlar üzerinde smart insulin denemelerine başlayacağını belirtiyor. İnsanlar tarafından bu insülinin kullanılmaya başlanması için testlerin senelerce sürebileceği vurgulanıyor.

Akıllı insülin detaylı bilgi: Smart Insulin White Paper PDF

Tip 1 Diyabet Nedir?

Bilindiği gibi diyabet / şeker hastalığı 2 tip olarak karşımıza çıkmaktadır. Tip 1 diyabet yaşayan hastalarda hastanın bağışıklık sistemi (immün sistemi) insülin üretimi yapan hücrelere zarar vererek hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple Tip 1 diyabet hastaları hayatları boyunca insülin kullanmak zorundadır.

Kaynaklar: BBC, JDRF

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.