Henüz Puan Verilmedi

Akıllı Far Teknolojisinde Gelinen Son Nokta:

Akşam saatlerinde yada gecenin köründe yolda araç sürerken karşıdan gelen bir sürücünün farları sizi ciddi şekilde rahatsız eder. Yada arkanızdan sizi takip eden bir yüksek, araç farlarıyla dikiz aynasına bakmanızı imkansız hale getirebilir. İnsanların trafikte geçirdikleri süreler incelendiğinde karanlıkta yapılan yolculukların sadece %25 lik bir zamanı kapsadığı görülmektedir. Bu orana karşın toplam trafik kazaların yarısının günün karanlık saatlerinde oluştuğu görülmektedir. İşte bu açıdan bakıldığında gece saatlerinde karşı karşıya kaldığımız sorunların aslında ne derece önemsenmesi gereken sorunlar olduğu anlaşılmaktadır. İşte bu kör edici far sorununu çözmek için bilim insanları Akıllı Far Teknolojisi üzerinde çalışarak başarılı sayılabilecek bir noktaya ulaştılar.

akıllı far

akıllı far

Carnegie Mellon ve Intel araştırmacıları kızılötesi bir kamera kullanarak yolu tarayan ve diğer sürücüleri rahatsız etmeden sürücülere yönelen ışığı devre dışı bırakan bir prototip far geliştirdiler. Geliştirilen akıllı far yardımıyla saatte 140 mil hız yaparken yaklaşan sürücüleri parlama ile rahatsız etmeden ve yolu yeterince aydınlatarak yolculuk yapabiliyorsunuz.

Akıllı far sayesinde yoğun kar yağışı esnasında kar taneleri arasında ışığı dağıtarak parlamanın azalmasını sağlayacak bir teknolojinin geliştirilen prototip ile sağlandığına dair bilgiler bulunmaktadır. Bu teknoloji ile özellikle yoğun kar yağışının yaşandığı coğrafyalarda bu sebeple oluşan trafik kazlarının önlenmesinde ciddi bir katkı sağlayacak gibi gözüküyor.

Aslında dünyanın önde gelen otomobil üreticileri benzer bir far teknolojisini yıllardır geliştirmeye çalışıyor. Adaptif far adıyla anılan teknoloji halihazırda BMW, Audi, Mercedes ve Volvo gibi otomobil üreticileri tarafından son yıllarda kullanılıyor olmasına rağmen, üretilen prototip akıllı farın bu teknolojinin çok daha ötesinde çalıştığı anlaşılmaktadır.

Akıllı Far Nasıl Çalışıyor ?

akıllı far

Akıllı Far Prototip Tasarımı

Geliştirilen far, üzerinde bir kamera, bir bilgisayar ve bir dijital projektör içermektedir. Akıllı far üzerinde kullanılan bu kızılötesi kamera sayesinde otomobil, yaya, yol işareti v.b. nesneler bilgisayara aktarılmaktadır. Bilgisayar önündeki nesnenin ne olduğunu tanımladıktan sonra en uygun ışık şiddeti ve yönü otomatik olarak hesaplayarak uygulamaktadır.

Carnegie Mellon araştırmacıları son dönemde Avrupa’da çeşitli konferanslarda bu teknoloji ile ilgili bulguları paylaştı. Altı ay içerisinde prototipin son haline ulaşacağı ve 2 yıl içerisinde teknolojinin artık daha minyatür ve hızlı çalışan bir sistem haline geleceği bildirilmektedir.

Kaynak: MIT Technology Review

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)