5/5 (3)

Adli Sicil Kaydı internetten (e-Devlet üzerinden) Nasıl Alınır?

Birçok kurumda ihtiyaç duyulan adli sicil kaydı için adliyeye gitmeye gerek olmamasına karşın birçok vatandaş bu hizmeti kullanmayı bilmemektedir. Günümüzde çeşitli devlet daireleri yada özel kuruluşlar ihtiyaç nedeniyle kişilerden sabıka kaydı talep etmektedir. İşe giriş v.b. sebepler ile vatandaşlardan talep edilen adli sicil kaydı alma işlemi için e-devlet kapısı yani turkiye.gov.tr adresinden faydalanabilirsiniz. Adli Sicil Kaydı Sorgulama’nın nasıl yapılacağına dair video anlatım yukarıdan izlenebilir. Ayrıca bu işlemin nasıl yapıldığı aşağıdaki resimli anlatım ile de paylaşılmıştır.

Adli Sicil Kaydı – Sabıka Kaydı Almak Resimli Anlatım:

E-devlet kapısı giriş:

Adli sicil kaydı (sabıka kaydı) alabilmeniz için e-devlet kapısı yani turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Ancak öncesinde bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-devlet şifresi almak oldukça basit bir işlemden ibarettir. Size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alabilirsiniz. PTT şubesinden e-devlet şifresi alabilmek için yanınızda Nüfus Cüzdanı bulundurunuz. Ve size verilen bu e-devlet şifresini kimse ile paylaşmayınız.

adli sicil kaydı sabıka kaydı resimli anlatım BilgiVersin.com

Size verilen şifreyi yukarıda bulunan e-devlet Şifresi alanına giriniz.

Yukarıda görmüş olduğunuz ekrandan e-devlet şifresini kullanarak turkiye.gov.tr üzerinden giriş işlemini yapınız. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra artık sabıka kaydı almak (sicil kaydı almak) oldukça kolay bir işlem neticesinde gerçekleştirilecektir.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama:

E-devlet kapısı giriş işlemi yapıldıktan sonra adli sicil kaydı sorgulama sayfasına giriş yapmanız gerekecektir. Bu sayfaya girebilmeniz için öncelikle e-devlet kapısı ana sayfasının üst kısmında bulunan e-Hizmetler linkini tıklamanız gerekmektedir. Bu linki tıklamanıza müteakip karşınıza birçok bakanlığa ait e-devlet uygulamalarının listesi gelecektir. Bu liste içinden Adalet Bakanlığı başlığını bulunuz.

adli sicil kaydı sabıka kaydı resimli anlatım BilgiVersin.com

Adalet Bakanlığı Altında Listelenen Adli Sicil Kaydı Sorgulama Uygulaması

Adalet Bakanlığı ana başlığı altında Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü alt başlığı kapsamında bulunan Adli Sicil Kaydı Sorgulama linkini tıklayınız. Bu link tıklandıktan sonra karşınıza çıkacak bir bilgilendirme metni ile karşılaşacaksınız. Bu bilgilendirme metnini dikkatlice okuyunuz ve sonrasında metinin altında bulunan “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” seçeneğini işaretleyerek Devam Et butonunu tıklayınız.

adli sicil kaydı sabıka kaydı resimli anlatım BilgiVersin.com

“Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” seçeneğini işaretleyerek Devam Et butonunu tıklayınız.

Bilgilendirme yazısını okuduğunuza dair işaretlemeyi yaparak devam etmenizin ardından karşınıza çıkacak ekranda ise bu belgeyi hangi maksatla talep ettiğinize dair bilgileri girmeniz gerekmektedir.

adli sicil kaydı sabıka kaydı resimli anlatım BilgiVersin.com

Belgeyi hangi maksatla talep ettiğinize dair bilgileri girmeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki ekranda Adli Sicil Kaydı belgesini vereceğiniz Kurum Türü , Belgenin Neden Verileceği ve Belgenin Nereye Verileceği bilgilerini seçmenizin ardından Sorgula butonunu tıklayınız. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra artık istemiş olduğunuz adli sicil kaydı e-devlet kapısı tarafından hazırlanarak ekranınıza getirilecektir. Bu aşama yapmanız gereken şey sayfanın çıktısını hemen almak yerine ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Dosyayı İndir” seçeneğini tıklamak olmalıdır.

adli sicil kaydı sabıka kaydı resimli anlatım BilgiVersin.com

Oluşan Adli Sicil Kaydı’nı Dosya İndir Butonunu Tıklayarak Bilgisayarınıza Kaydedin.

Bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz adli sicil kaydı belgenizin istediğiniz zaman çıktısını alarak ilgili kuruma teslim edebilirsiniz. Bu sayede Adliye’ye gitmenize gerek kalmadan sabıka kaydınızı almış olursunuz. Almış olduğunuz bu sabıka kaydını sorgulamak isteyecek kurum yine e-devlet kapısı web sayfasında bulunan belge doğrulama linkini kullanarak belgenin geçerliliğini sorgulayabilir.

adli sicil kaydı sabıka kaydı resimli anlatım BilgiVersin.com

“Belge Doğrulama” linkini kullanarak belgenin geçerliliğini sorgulanabilir.

 

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.