Henüz Puan Verilmedi

Adalet Bakanlığı e-Devlet Uygulamaları

Adalet Bakanlığı e-Devlet uygulamaları, turkiye.gov.tr adresli e-Devlet kapısı üzerinden hizmet vermektedir. Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu hizmetlerden faydalanabilmek için e-Devlet şifresi sahibi olması gerekmektedir. Bu şifre PTT şubelerinden alınmaktadır. Şifre alabilmek için nüfus cüzdanınız ile birlikte PTT şubesine müracaat etmeniz yeterlidir. Küçük bir ücret karşılığında şifreniz teslim edilmektedir. Şifre sahibi olan tüm vatandaşlar “Hizmetler Listesi” altında yer alan Adalet Bakanlığı e-Devlet uygulamalarını kolaylıkla kullanabilmektedir. Adalet Bakanlığı şu başlıklar altında elektronik ortamda hizmet vermektedir.

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Adalet Bakanlığı uygulamaları altında yer alan uygulamalardan birisi “Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” hizmetidir. Bu hizmeti kullanan vatandaşlar Türkiye mahkemelerinde sizin adınıza açılmış olan yada taraf olduğunuz mahkeme dava dosyalarını görebilmektedir. UYAP sisteminden alınan bilgilere göre oluşturulan bu listede yer alan kayıtları “Detay Görüntüle” butonuna basarak inceleme şansına sahipsiniz. Listede sonuçlanmış olan davalara ilişkin bilgiler de yer almaktadır. Bu konuyla ilgili bir video anlatım görüntüsü sayfamızın üst bölümden paylaşılmıştır.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adalet Bakanlığı e-Devlet uygulamaları, arasında belki de vatandaşlar tarafından en çok kullanılan hizmetlerden biri de Adli Sicil Kaydı Sorgulama hizmetidir. Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü merkez veri tabanında yer alan bilgilere göre oluşturulan sabıka kaydınızı almak için bu menüye giriş yaptıktan sonra bilgilendirme yazısını okudum seçeneğini işaretleyerek devam et butonuna basmanız gerekmektedir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak için adli sicil kaydı (sabıka kaydı) internetten nasıl alınır? konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. Konuyla ilgili video anlatımı yukarıda yer almaktadır.

UYAP Hizmetleri

Adalet Bakanlığı e-Devlet uygulamaları, içerisinde önemli olarak nitelendirilecek bir diğer hizmet ise “Uyap Hizmetleri” uygulamasıdır. Uyap Hizmetleri 4 temel ana başlık altında toplanmaktadır. Bu hizmetler şu şekilde sıralanmaktadır.

  • UYAP Portalı Avukat Girişi
  • UYAP Portalı Baro Girişi
  • UYAP Portalı Kurum Girişi
  • UYAP Portalı Vatandaş Girişi

UYAP Portalı Vatandaş Girişi dışındaki uygulamalara giriş için elektronik imza yada mobil imza sahibi olmanız gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı e-Devlet uygulamaları, arasında yer alan “Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama“, “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” ve “UYAP Hizmetleri” hakkında merak ettiğiniz hususları ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bunun için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.