Açık Ortaokul Kayıt Giriş, Ders Seçimi, Sınav
Henüz Puan Verilmedi

Açık Ortaokul Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

Sisteme kurum girişi ile giriş yapmış olan kullanıcı aşağıda yer alan Açık Ortaokul (Açık Öğretim Ortaokulu)  uygulaması ile işlem yapacaktır. Ekranın sol tarafına yer alan menüde bulunan Yeni Kayıt İşlemleri altındaki Bilgi Girişi linkini tıklayarak ekranın sağ tarafında yer alan formun oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu formda Öğrenci Kimlik Bilgileri tablosunun doldurulması için yeni kayıt işlemi yapılacak olan öğrenciye ait TC Kimlik No’su kutucuğa girilerek Sorgula butonu tıklanır. Bu sayede sistem üzerinden öğrencinin kimlik bilgileri sorgulanarak ilgili kutucuklar otomatik olarak doldurulur. Bu tablonun doldurulması için Sorgula butonu tıklandığında öğrenci bilgilerinin girilmesi ile birlikte aynı zamanda Tahsilat Bilgilendirme Ekranı karşınıza gelecektir. Bu ekranda öğrenci eğer kayıt tutarını banka hesabına yatırdı ise “Yeni kayıt ücreti tahsil edilmiştir” mesajı alırsınız. Bu durumda yeni kayıt işlemine devam edilir. Eğer bu ekranda “Öğrenci yeni kayıt ücretini yatırmamıştır. Öğrencinin muafiyeti var ise ona göre işlem yapınız” mesajı ile karşılaşmanız durumunda, öğrenciyi kayıt ücreti ödemesi için ilgili banka şubesine yönlendirmeniz gerekmektedir.

açık ortaokul yeni kayıt BilgiVersin.com

Açık Ortaokul Yeni Kayıt İşlemleri Bilgi Girişi Ekranı

Ancak yeni kayıt yapılacak olan öğrencinin herhangi bir ücret muafiyeti durumu söz konusu ise ilgili ücret muafiyeti belgesini alarak yeni kayıt ekranında yer alan Özel Durumu bölümünde muafiyete ilişkin ilgili maddeyi seçerek işlem yapmanız gerekmektedir. Öğrenci eğer yabancı uyruklu ise ve TC Kimlik No’su bulunmuyorsa ilgili kutucuğu seçerek yatırmış olduğu kayıt tutarına ilişkin dekont bilgilerini ilgili alana giriş yapabilirsiniz.
Öğrenim Bilgileri, Getirdi Öğrenim Belgesi Bilgileri ve  Öğrenci İletişim Bilgileri tablosunda yer alan bölümler öğrenciden alınan belgeler ve beyanlara istinaden doldurulur. Bu işlemin ardından intibak işlemlerine geçilmesi için “Kaydet” butonuna basılarak kayıt edilir.

Açık Ortaokul İntibak İşlemi Nasıl Yapılır?

Açık Ortaokul yönetmeliğine göre yetişkinlerin “2.Kademe Okur Yazar Belgesi veya Yetiştirici ve Tamamlayıcı Temel Eğitim-B Kurs Belgesi” ile kayıt müracaatı yapması durumunda ilgili belgenin tarihi 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılından önce ise 5 sınıfı, sonra ise 4. sınıfı tamamlamış olarak kabul edilirler. Ve intibak işlemleri bu hususa dikkat edilerek yapılır. Aşağıda yer alan erkan görüntüsünde 5.sınıftan okula devam edecek olan bir öğrenciye ait bilgiler bulunmaktadır. Bu durumda herhangi bir işleme gerek kalmaksızın “Kaydet” butonu tıklanarak işlem yapılacaktır.

açık ortaokul intibak BilgiVersin.com

Açık Ortaokul İntibak İşlemleri

Eğer belgenin tarihi 2012-2013 yılından önce ise öğrenci 5.sınıfı okumuş olarak kabul edileceğinden dolayı 6.sınıftan itibaren öğrenimine devam edecek şekilde intibak işlemi gerçekleştirilecektir. Bu aşamada herhangi bir işleme gerek kalmaksızın yine aynı şekilde “Kaydet” butonunu tıklayarak işleme devam edebilirsiniz. İlkokul Diploması yada Diploma Kayıt Örneği olan öğrenciler için ilgili belgeye ilişkin bilgiler girildikten sonra herhangi bir işlem yapmaksızın Kaydet butonuna tıklanır ve ders seçimi işlemine geçilir. Tasdikname, Tasdikname Kayıp Belgesi, Denklik Belgesi veya Okul Dışı Belgesi ile Açık Ortaokul yeni kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için belgeler detaylı bir şekilde incelenerek öğrencinin hangi sınıftan başlayacağına karar verilir. Bu seçim ile ilgili tereddüt yaşamanız durumunda Açık Öğretim Ortaokulu Uygulamaları Kılavuzunu inceliyebilirsiniz.

Açık Ortaokul Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Açık Ortaokul uygulaması ile intibak işlemi gerçekleştirildikten sonra Ders Seçme Ekranı üzerinden ders seçim işlemi gerçekleştirilir. Bu aşamaya geldiğinizde sistem tarafından öğrencinin okuyacağı sınıf ve var ise alt sınıf dersleri seçilmiş fakat pasifleştirilmiş olarak ekranda gözükecektir. Siz diğer üst sınıf derslerinden toplamda 4 tane ders seçimi yapmanız gerekmektedir. Seçim işleminden sonra Kaydet butonuna basmayı ihmal etmeyiniz. Kaydetme işlemi başarıyla gerçekleştirildiğinde aşağıda yer alan ekranda seçilen dersler görüntülenecektir.

açık ortaokul ders seçimi BilgiVersin.com

Açık Ortaokul Ders Seçimi Ekranı

Açık Ortaokul Sınav Merkezi Güncelleme ve Sınav Tarihleri:

Sınav Merkezi Güncellemek için talepte bulunan öğrenciye ait TC Kimlik Numarası sorgulanarak Bilgi Güncelleme alanında yer alan Adres-Sınav Merkezi Güncelleme linki tıklanarak aşağıda yer alan işlem ekranına ulaşılır. Bu ekran üzerinden öğrenci adres bilgileri ve sınav yeri bilgisi güncellenebilir. 2014 – 2015 eğitim öğretim yılına ilişkin sınav tarihleri bilgisine ulaşmak için tıklayınız.

açık ortaokul sınav merkezi guncelleme BilgiVersin.com

Açık Ortaokul Sınav Merkezi Güncelleme Ekranı

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 1 yorum var.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.