Henüz Puan Verilmedi

ABD ve İngiltere Gelişen Yeni Tehditlere Karşı Önlem Olarak Siber Savaş Oyunu Planlıyor

Siber savaş günümüzde her geçen an biraz daha önem kazanıyor. Geçtiğimiz birkaç ay içinde ülkeler arasında ciddi gerilimlere yol açan siber savaş haberleri gündemde sıklıkla yer almıştı. Özellikle Kuzey Kore ve ABD arasında yaşanan gerilimin nedeni olan The Interview adlı komedi filmi, siber savaş söylemlerinin öne çıkmasına neden olmuştu. Bu yaşanan gelişmeler neticesinde iki büyük müttefik ülke ABD ve İngiltere arasında “Siber Savaş Oyunu” haberi gündeme düştü.

İki büyük müttefik tarafından oluşturulan internet suçları ile savaş konsepti dahilinde karşılıklı siber savaş oyunu planı yapılacağı açıklandı. İngiltere tarafından yapılan açıklamalarda, tarihi halihazırda belirlenmemiş bir dönemde özellikle finans sektörünü hedefleyen bir siber savaş oyunu planlandığı belirtildi. Yapılan bu açıklamanın David Cameron ve Barack Obama’nın görüşmesi esnasında gelmesi, planlamanın devlet başkanları seviyesinde de konuşulduğu düşüncesini akıllara getiriyor.

Gelen ilk bilgilere göre bu siber savaş oyunu yada diğer adıyla siber güvenlik tatbikatı‘nın ABD ve İngiliz istihbarat örgütleri arasında bir ortaklık oluşturdu. MI5 ve FBI ajanları oluşturulacak özel siber hücreler ile işbirliği içerisinde hareket edecekler. Temel hedefin bu iki stratejik siber hücrenin iletişim gücünü ve dolayısıyla tehditler için bilgi alışverişinin geliştirilmesi olduğu belirtiliyor.

Ülkemizde de bu yönde çalışmalar yapılmış olup, sırasıyla 2011 yılında Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı, 2012 yılında Siber Kalkan Tatbikatı ve son olarak 2013 yılında Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı yapılmıştır. Bu tatbikatlarda temel hedef siber güvenlikte farkındalık seviyesinin arttırılması, bu yönde uzmanlığı bulunan personelin uzmanlık seviyelerinin geliştirilmesi ve siber güvenlik standartlarının uygulanması olarak gösterilebilir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın koordinasyonu altında yapılmakta olan bu tatbikatlara BTK ve TÜBİTAK iştirak etmiş olup, gerek kamu gerekse özel şirketler bu siber güvenlik tatbikatlarına oldukça yüksek düzeyde ilgi göstermiştir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.