Henüz Puan Verilmedi

5G Hızı, Yapılan Testler ile Ortaya Çıkacak

5G hızı, henüz net olarak belirlenmiş değil. İletişim teknolojisi üreten şirketler ve GSM operatörleri halen 5G standartları üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor. 5G hızı ile ilgili yapılan son denemelerde, Çin’in mobil teknoloji devi Huawei ile Japonya’da faaliyetlerini sürdüren GSM şirketi NTT DOCOMO, 3.6 Gbps hızına ulaştığını duyurdu. Elbette bu hız 5G‘nin çıkabildiği maksimum veri iletim hızı değil. Ancak bu testler 5G hızı ve standartlarının ortaya koyulması açısından büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde, Samsung tarafından da bazı testler yapılmıştı. Samsung yapmış olduğu 5G testlerini etkileyici bir video ile de duyurmuştu. Bu etkileyici video sayfamızda yer almaktadır. Yapılan 2 test neticesinde oldukça yüksek hızlara çıkıldı. Birinci testte saatte 110 km hızla ilerleyen mobil bir 5G istasyonundan bağlantı denemeleri yapıldı. Bu denemede 1.2 Gbps hızına çıkıldı. Sabit istasyon denemelerinde ise 7.5 Gbps hızlarına çıkıldığı görüldü. Ülkemizde de tartışmalara neden olan 5G, henüz standartların tam olarak ortaya koyulmaması nedeniyle ihale sürecine geçemedi ve 4.5G ile yola devam edilme kararı alındı.

5g hızı nedir? hız testi sonuçları nasıl? bilgiversin.com

5G hızı ve standartları yapılan testler ile ortaya çıkacak

5G Hızı ile Çalışan Cihazlar Ne Zaman Üretilecek?

5G hızı ile çalışan cihazlar şu an için elbette üretilmiş değil. Bunun sebebi ise standartların henüz tam olarak ortaya koyulmamış olmasıdır. Şu anda kullanmakta olduğumuz akıllı telefonlar ne yazık ki 5G hızı ile çalışabilecek bir teknolojiye sahip değil. İşin özü yarın 5G‘ye geçiş olsa hiçbirimiz şu an sahip olduğumuz telefonlar ile bu teknolojinin nimetlerinden faydalanamayacağız. Son testlerde ortaya çıkan sonuçlardan sonra Huawei, 2018 senesinde pilot bölgelerde denemelere başlayacağını duyurdu. Gelen haberlere göre 5G hızı ve diğer tüm standartları önümüzdeki yıllarda netleşecek ve takriben 2020 yılına doğru ticari olarak yaygın olarak kullanılmaya başlanacak.

5G hızı ve standartları ile ilgili çalışmalar bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Önde gelen teknoloji şirketleri yapacakları denemeler ile standartlar üzerinde fikir birliğine varacak ve yeni donanımlar üretilmeye başlanacak. Bütün bu çalışmaların başarıyla sonuçlanması ile kullanıcılar yüksek hızda veri bağlantısı yapabilecek. Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlere iletebilirsiniz. Bunun için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.