Bu Zaman Kapsülünü 2957’ye Kadar Açmayın Lütfen
1/5 (1)

MIT’de 1957 Senesinde Gömülen Zaman Kapsülü Bulundu

1957 senesinde gömülen zaman kapsülü geçtiğimiz günlerde bulundu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) içerisinde inşa edilen bir binanın temel kazısı esnasında bulunan zaman kapsülünün üzerinde “2957’ye kadar açmayın lütfen” yazıyor. Aslında kapsülün kim tarafından gömüldüğü biliniyor. 1957 senesinde MIT‘de görev yapan Profesörler tarafından gömülen kapsül, 2957’ye kadar açılmayacak.

2957’ye Kadar Açılmayacak Zaman Kapsülü İçinde Ne Var?

MIT yönetimi tarafından alınan karar ile, zaman kapsülü üzerinde yazılı notta belirtilen tarihte açılacak. Peki bu kapsülün içinde ne var? 1957 senesinde MIT başkanı James R. Killian Jr. ve Elk. Müh. profesörü Harold Edgerton tarafından gömülen zaman kapsülü “2957’ye kadar açmayın lütfen” notu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Kapsülün içinde ne olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte çeşitli tahminler de yok değil. Arşivleri karıştıran bilim insanları kapsül ile ilgili detaylara ulaşmış. 1000 yıl süresince bozulmayacak şekilde tasarlanan zaman kapsülü argon gazı ile doldurulmuş. Bu bilgileri kapsülün doldurulması esnasında çekilmiş video görüntüleri sayesinde öğrenen bilim insanları, notta belirtilen tarihe uyulacağını duyurdu. Aslında saydam kapsüle dışarıdan bakıldığında sentetik penisilin ve kriyotron adı verilen bir elektronik donanım açıkça görülüyor. Ancak diğer detayları henüz kimse bilmiyor.

Önümüzdeki bin yılda dünyayı ne bekliyor tahmin edemeyiz ya da sizlerin bizim zamanlarımıza bir bilim çağı olarak saygı duyup duymayacağınızı da. Emin olduğumuz şey şu ki; sizler evren ile ilgili daha büyük bir kavrayışa sahip olacak ve bizler bu ilerleyişe bir katkı yapmış olacağız. Sizlere bilginin peşinde süre giden başarılar diliyoruz.

2957‘ye kadar açılmayacak Zaman Kapsülü içindeki mektubun bir bölümünde yukarıdaki ifadeler yer almaktadır. Ayrıca sayfamızda bulunan video ile kapsülle ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. MIT yönetimi, bulunan kapsülü nerede muhafaza edeceğine henüz karar vermedi. Gelen haberlere göre kapsül ya müzede muhafaza edilecek, ya da tekrar gömülecek.

Kaynak

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.