Henüz Puan Verilmedi

2015 Google Bilim Fuarı Ödülü Sahibini Buldu

2015 Google Bilim Fuarı Ödülü, 30 dakikada Ebola testi ile Olivia Hallisey‘in oldu. ABD’li küçük bilim insanı, bu ödül ile 16 yaşında büyük bir başarıya imza atmış oldu. Ebola‘yı sadece 30 dakikada tespit edebilen test sayesinde hem para hemde zaman yönünden büyük tasarruf sağlanacak. Google’ın düzenlediği Bilim Fuarı geçtiğimiz günlerde final yaptı. Sayfamızda ödül gecesinde kaydedilen görüntüler yer almaktadır. Fuarda büyük ödülün sahibi olan ABD’li Olivia Hallisey, 50.000 dolarlık bir burs kazandı.

google bilim fuarı ödülü 2015, 30 dakikada ebola testi, bilgiversin.com

2015 Google Bilim Fuarı Ödülü Sahibi Olivia Hallisey

30 Dakikada Ebola Testi, 2015 Google Bilim Fuarı Ödülü Getirdi

2015 Google Bilim Fuarı ödülü’nü kazanan Olivia Hallisey, bu başarıyı 30 dakikada Ebola testi ile yakaladı. Henüz bir lise öğrencisi olan genç, özellikle az gelişmiş ülkelerde kullanılabilecek bir test geliştirdi. Geliştirilen bu testin maliyeti ise sadece 25 dolar. Oldukça düşük bir maliyet ile üretilen bu test sadece 30 dakikada Ebola‘yı yakalıyor. Uzmanlar şu anda Ebola teşhisinde kullanılmakta olan Elisa testinin yaklaşık 1.000 dolarlık maliyeti olduğunu vurguluyor. Üstelik bu test ile hastalık tespit etmek için 12 saate ihtiyaç var. Olivia Hallisey’in geliştirmiş olduğu bu ucuz test sayesinde insanların hastalıktan kurtulma şansının %90 oranında artacağı öngörülüyor.

2015 Google Bilim Fuarı ödülü sahibi Olivia Hallisey, yukarıda yer alan videoda Ebola hastalığını 30 dakikada tespit edebilen test ile ilgili kısa bir sunum yapıyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için bu sunum videosuna göz atabilirsiniz. Düşüncelerinizi paylaşmak için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.