Henüz Puan Verilmedi

2015 Genel Seçimleri için Seçmen ve Sandık Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

2015 Genel Seçimleri (2015 Milletvekilliği Seçimleri) bilindiği gibi 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak. Bu tarihe kadar vatandaşların oy kullanabilmeleri için bazı sorumlulukları yerine getirmesi gerekmektedir. YSK (Yüksek Seçim Kurulu) tarafından yayınlanan Seçmen Sorgulama Sistemi kullanılarak Yurt İçi ve Yurt Dışı seçmenlerin TC Kimlik numaraları ve bazı kimlik bilgileri ile seçmen bilgilerini sorgulaması gerekiyor. 14 Mart 2015 – 27 Mart  2015 (Askı Dönemi) tarihleri arasında seçmenler yaptıkları sorgulama neticesinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirtilen sorgu sonuçlarına itirazlarını yapabilmektedir. Ancak son itiraz tarihi olan 27 Mart 2015 tarihinden sonra yapılan başvurulara işlem yapılmayacaktır. Bu sorgu sonuçlarında herhangi bir hata mevcut değil ise işlem yada başvuru yapmanız gerekmiyor. 2015 genel seçimlerinde nerede oy kullanacağınızı öğrenmek için kullanacağınız Sandık Sorgulama Sistemi ile ilgili bilgiler aşağıda paylaşılmıştır. Ayrıca son dönemde genel seçimleri fırsat bilerek vatandaşları dolandırmaya çalışan sanal korsanlara karşı Yüksek Seçim Kurulu bir sahte E-Posta uyarısı yayınladı.

2015 Genel Seçimleri için Seçmen Kütüklerinin Ne Zaman Kesinleşecek?

2015 Genel Seçimleri için hazırlanan seçmen kütükleri 8 Nisan 2015 Çarşamba günü kesinleşmiş olacak. 14 Mart 2015 (8:00) – 27 Mart 2015 (17:00) tarihleri arasında askı süresi sona erecek olup 27 Mart 2015 akşam saat 17:00’a kadar yapılan itiraz başvuruları kabul edilecek. Vatandaşlar tarafından yapılan itirazlara ilişkin düzenleme 8 Nisan 2015 tarihinde sona erecek ve bu tarihte artık seçmen kütükleri resmen kesinleşmiş olacaktır.

2015 Genel Seçimlerinde Seçmenler Nerede ve Hangi Sandıkta Oy Kullanacak?

2015 Genel Seçimleri için yapılan çalışmalarda 11 Nisan 2015 tarihinde başka bir aşamaya geçilecek. Bu tarihte seçmenler nerede ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek. Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamalara göre 11 Nisan 2015 hangi sandıkta oy kullanacağımızı öğrenebileceğimiz resmi ilan tarihidir. Seçmenler son olarak 7 Haziran 2015 tarihinde sandık başına giderek 2015 yılı genel seçimlerinde vatandaşlık görevlerini yerine getirecektir. Vatandaşlar Sandık Sorgulama işlemini YSK tarafından hazırlanan web sayfası üzerinden yapabilecek. Ancak hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenebilmek için YSK’nın resmi açıklama tarihini beklemeniz gerekmektedir.

Hangi Sandıkta Oy Kullanacağınızı Sorgulamak İçin Tıklayınız…

Seçim Simülatörü (Hangi Parti Yüzde Kaç Oy Alırsa, Kaç Milletvekili Çıkartır?)

2015 Genel Seçimleri, Yurt İçi ve Yurt Dışı Seçmen Sorgulama Sistemi, Sandık Sorgulama Sistemi ve merak ettiğiniz konular ile ilgili sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.