Henüz Puan Verilmedi

Nano Boyut Teknolojisi Nobel Kimya Ödülü Getirdi:

2014 yılında nobel kimya ödülü biri Alman diğer ikisi Amerikalı olan toplam 3 araştırmacı tarafından alındı. Araştırmacıların ödüle layık görülmesini sağlayan ise geliştirmiş oldukları Süper Mikroskop. Geliştirilen bu mikroskop dokuların molekül yapısını inceleyebilecek kadar güçlü. Ödülü kazanan bilim araştırmacıların kimlikleri:

nobel kimya ödülü BilgiVersin.com

2014 Nobel Kimya Ödülü Sahipleri

  • Prof. Dr. Eric Betzig (Howard Huges Tıp Enstitüsü – ABD – 54 Yaşında)
  • Prof. Dr. William E. Moerner (Stanford Üniversitesi – California/ABD – 61 Yaşında)
  • Prof. Dr. Stefan Hell (Max Planck Biyofizik Kimya Enstitüsü ve Alman Kanser Araştırmaları Merkezi – Almanya – 51 Yaşında )

Nobel Kimya Ödülü Neden Verildi?

Jüri tarafından üç araştırmacının geliştirmiş olduğu bu süper mikroskop ile hastalıkların teşhisi ve ilaç geliştirme çalışmalarında çığır açacak bir gelişme olarak açıklandı. Bu teknoloji ile mikroskop teknolojisinin sınıf atladığını ve nano boyut seviyesine ulaşıldığı açıklandı. Bu buluş ile artık nanoskopi tüm dünyada kullanılabilir olmakla birlikte sağlık sektöründe tüm insanlığa hizmet eden bir buluşun yerini aldığı söylenebilir. 2014 Yılı Nobel Kimya Ödülü‘nün kimler tarafından alındığı 8 Ekim 2014 tarihinde İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından açıklandı. İsveçli dünyaca ünlü bilim adamı Alfred Nobel’in vasiyeti ile ilk olarak verilmeye başlanmış olan Nobel Ödülleri her yıl geleneksel olarak Alfred Nobel’in ölüm yıldönümünde yani 10 Aralık tarihinde sahiplerine teslim edilmektedir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.