Henüz Puan Verilmedi

Mavi Led Teknolojisi 2014 Nobel Fizik Ödülü ‘nün Sahibi Oldu:

2014 Nobel Fizik Ödülü mavi LED buluşuna gitti. Üç Japon profesör (Isamu Akasaki, Hiroşi Amano, Şuji Nakamura) tarafından geliştirilen ışık yayan diyot enerji verimliliği alanında ciddi kazanımlar sağlayacak. Bu yönüyle fizik dünyasındaki dikkatleri üzerine çeken buluş sonunda hak ettiği ödülü kazanmayı başardı. Bu ödül ile bilim adamları 2.5 Milyon TL lik ödülün de sahibi olacak.

nobel fizik ödülü BilgiVersin.com

Mavi LED Buluşu 2014 Nobel Fizik Ödülü Aldı

Enerji verimliliğine katkı sağlayacak olan bu değerli buluş ile beyaz ışık artık daha verimli bir şekilde elde edilecek. Nagoya Üniversitesi’nde çalışan iki bilim adamı ile ticari bir şirkette çalışmakta olan bir bilim adamı tarafından üzerinde çalışılan bu proje beyaz ışık yayan aydınlatma ekipmanlarının verimliliğini arttırmış olacak.

Enerji kaynaklarının giderek azaldığı dünyamızda tasarruf kavramı her geçen gün daha önem kazanmaktadır. Dünyada tüketilen toplam elektrik miktarının 1/4’ünün aydınlatma maksatlı olduğu düşünüldüğünde bu buluşun ne denli önemli bir buluş olduğunu rahatlıkla söylenebilir. Evlerimizde kullanmakta olduğumuz aydınlatma ekipmanlarının az enerji tüketmesi aile bütçesine ciddi bir katkı olarak görülmektedir. Ancak burada asıl önemli olan bireysel faydadan ziyade dünyadaki enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasıdır. Her geçen gün artan enerji talebinin karşılanması için dünyadaki kaynakların hızla tüketildiğini ve doğal hayatın enerji uğruna kirletildiğini gördüğümüz bu dönemde mavi LED buluşunun tam anlamıyla ilaç gibi geldiğini söyleyebiliriz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)